ඉන්සි සිමෙන්ති ‘තිරසාර ජාතියක් ගොඩනැගීම’ සඳහා වූ 2018 සමාරම්භක වාර්තාව පිලිබඳ කමිටු සාකච්ඡාව

ශ්‍රී ලංකාවේ ප්‍රමුඛතම සිමෙන්ති නිෂ්පාදකයා වන සියැම් සිටි සිමෙන්ති (ලංකා) සමාගමේ පුර්ණ අනුබද්ධිත, ඉන්සි සිමෙන්ති ශ්‍රී ලංකා සමාගමේ “ජාතිය ගොඩනැංවීම” ගමන්මගේ වැදගත් සන්ධිස්ථානයක් සනිටුහන් කළ, Global Reporting Initiative (GRI) තත්ත්ව සහතිකරන මත පදනම් වූ 2018 තිරසාරත්වය පිලිබඳ වාර්තාව, 2019 ජූලි 23 වන දින ටාජ් සමුද්‍රා හෝටලයේ පැවති සම්මන්ත්‍රණයකදී මාධ්‍යවේදීන් සහ ආයතනික තීරණ ගන්නන් විශාල පිරිසක් ඉදිරියේ එළිදැක්විණි.

‘තිරසාර ජාතියක් ගොඩනැගීම’ තේමාව ගත් 2018 තිරසාරත්ව වාර්තාව පරිසරය ආරක්ෂා කිරීම පිළිබඳ විශේෂඥ දැනුමක් ඇති ප්‍රවීණ කථිකයන් හත් දෙනෙකුගෙන් යුත් ප්‍රබල සාකච්ඡා මණ්ඩලයක් මගින් මහජනතාව වෙත එළිදැක්වූ සාකච්ඡා මණ්ඩපය ප්‍රසිද්ධ වැඩසටහන් මෙහෙයවන්නියක් මෙන්ම මාධ්යවේදිනියක් වන සාවිත්‍රි රුද්‍රිගෝ විසින් මෙහෙයවන ලදී.

සොබාදහම සංරක්ෂණය සඳහා වූ ජාත්‍යන්තර සංගමයේ (අයි.යූ.සී.එන්) මෙරට නියෝජිත ආචාර්ය ඒ. මල්ලවතන්ත්‍රි මහතා අයි.යූ.සී.එන් ජාත්‍යන්තර හා දේශීය මට්ටමේ තිරසාර සංවර්ධන ඉලක්ක ගැනීමේ ප්‍රයත්නයන් සහ දායකත්වය පිළිබඳව අදහස් දැක්වූ අතර ශ්‍රී ලංකාවේ ජෛව විවිධත්ව කාර්යාලයේ උපදේශක ලේකම්වරියවන ශිරානි යසරත්න මහත්මිය ජෛව විවිධත්වය ආරක්ෂා කරගැනීම සඳහා පෞද්ගලික අංශයේ මැදිහත්වීම සහ කාර්යභාරය පිළිබඳව අවධාරණය කළාය. පේරාදෙණිය විශ්ව විද්යාලයේ සිවිල් ඉංජිනේරු අධ්යයනාංශයේ ජ්යෙෂ්ඨ මහාචාර්ය සහ ශ්‍රී ලංකාවේ හරිත ගොඩනැගිලි කවුන්සිලයේ සභාපති මහාචාර්ය රංජිත් දිසානායක මහතා තිරසාර ඉදිකිරීම් කර්මාන්තයේ ගුණාත්මක භාවිතයන් කෙරෙහි අවධානය යොමු කළේය.

ඉන්සි කණ්ඩායම වෙනුවෙන් මෙම කමිටුව නියෝජනය කරමින් ශ්‍රී ලංකාවේ ඉන්සි සිමෙන්ති හි සභාපති / ප්‍රධාන විධායක නිලධාරී නන්දන ඒකනායක මහතා තිරසාර ජාතියක් ගොඩනැගීම සඳහා සමාගමේ කැපවීම පිළිබඳ දළ විශ්ලේෂණයක් ඉදිරිපත් කළ අතර හරිත නිෂ්පාදන කෙරෙහි අවධානය යොමු කරමින් තිරසාර ඉදිකිරීම්වල වටිනාකම පිළිබඳව පැහැදිලි කළේය. විකුණුම්, අලෙවිකරණ හා නවෝත්පාදන අධ්යක්ෂ යාන් කුනික් මහතා ඉන්සි සිමෙන්ති හි තිරසාර නිෂ්පාදන නවෝත්පාදනයන් පිලිබඳ පැහැදිලි කළේය. ඉන්සි ඉකොසයිකල් හි අධ්යක්ෂ, සංජීව චූලකුමාර මහතා, ඉන්සි ඉකොසයිකල් ලංකා විසින් කාර්මික අපද්රව්ය කළමනාකරණය සහ පෝරණුව පදනම් කරගත් පාරිසරික විසඳුම් සඳහා සමාගමේ දායකත්වය අවධාරණය කළේය. සමාගම් සන්නිවේදනය සහ කීර්තිනාම කළමණාකරු සුදර්ශනී ක්රිස්ටෝපර් මහත්මිය ප්රජා සහභාගීත්වය සහ පාරිසරික වගකීම සම්බන්ධ සමාගමේ තිරසාර න්යාය පත්රය පිළිබඳව පෙන්වා දුන්නේය.

නන්දන ඒකනායක මහතා තිරසාර වාර්තාවේ විශේෂ ප්රතිපල ඉදිරිපත් කළ අතර “අපි ශ්රී ලංකාවේ වර්ධනය වන යටිතල ව්යුහයේ අනිවාර්ය අංගයක් බවට පත්වී තිබෙනවා මෙන්ම අපගේ බලපෑම බොහෝ දුරට පැතිරී යන්නක.මහජනතාව සහ පරිසරය කෙරෙහි අපගේ කැපවීම තුලින් තිරසාර අනාගතයක් ගොඩනැගීම සඳහා අපගේ ශක්තිය යොදාගනු ලබනවා . ”

තිරසාර වාර්තාව, 2018 මූල්ය වර්ෂය සඳහා ත්රිත්ව පහළ මට්ටමේ කාර්යසාධනය හෙළිදරව් කරමින් වැඩිදියුණු කිරීම සඳහා සමාගමේ අඛණ්ඩ උත්සාහයන් පෙන්නුම් කරයි. වාර්තාවේ අන්තර්ගතය ජාත්යන්තරව පිළිගත් ගෝලීය වාර්තාකරණ පදනම (GRI) අනුව ව්යුහගත කර ඇති අතර GRI ප්රමිතිවල “මූලික” විකල්පයේ අවශ්යතාවයන්ට අනුකූල වන තිරසාරභාව සහතික කර ඇත.

ඉන්සි ශ්රී ලංකා සමාගම් සන්නිවේදන හා කීර්තිනාම කළමණාකරු සුදාෂිනි ක්රිස්ටෝපර්, තිරසාරභාවය සඳහා සමාගමේ කැපවීම සහ ප්රවේශය අවධාරණය කරමින් මෙසේ පැවසිය “ඉන්සි හි තිරසාරභාවය යනු වෙනම මාතෘකාවක් නොව අපගේ වටිනාකම් දාම මෙහෙයුම් සඳහා පූර්ණ ලෙස ඒකාබද්ධ වී ඇති ගුණාත්මක සංකල්පයකි. පාරිසරික වශයෙන් වගකිවයුතු සංවිධානයක් ලෙස පිළිගැනීමට නම්, අප කාබන් අවම කිරීම ප්රමුඛතාවය යුතුය. මෙම පරමාර්ථය සාක්ෂාත් කර ගැනීම සඳහා අප විසින් මෑතකදී දියත් කරන ලද පාරිසරික ආයතනික සමාජ වගකීම් වැඩසටහන – එක් ළමයෙකුට එක් ගසක් වැඩසටහන හරහා නැවත වන වගාව, කඩොලාන සංරක්ෂණය සහ ‘හරිත අනාගත නායකයින්’ වැනි පාරිසරික තිරසාර පියවරයන් රාශියක සිටින්නෙමු. කොරල් ප්රතිස්ථාපනය කෙරෙහි ද අප අවධානය යොමු කරමින් – විශේෂයෙන් දකුණු පළාතේ. අප අපගේම ජෛව විවිධත්වය, CO₂, ජල කළමනාකරණය සහ බලශක්ති කළමනාකරණ ප්රොටෝකෝලයන් ජාත්යන්තර ප්රමිතීන්ට අනුකූලව සකස් කර ඇත්තෙමු. ”

“මෙම සමාරම්භක වාර්තාව එළිදැක්වීම අපගේ තිරසාර භාවිතයන්හි වගවීම සහ විනිවිදභාවය කරා යන ගමනේ පළමු පියවරයි.”

ශ්රී ලංකාවේ අත්පත් කර ගැනීම සඳහා ආයෝජනය කිරීමෙන් පසු පුළුල් කිරීම, නවීකරණය කිරීම, පර්යේෂණ හා සංවර්ධන පහසුකම් සහ පරිසර ක්රියාකාරිත්වය වැඩිදියුණු කිරීම සඳහා 2016 දී ඉන්සි සමූහයේ ආයෝජන ඇමරිකානු ඩොලර් මිලියන 47 ක් වූ බව ඉන්සි සිමෙන්ති හි සභාපති / ප්රධාන විධායක නිලධාරී නන්දන ඒකනායක මහතා අනාවරණය කළේය. “2018 දී අපි ආයෝජන කිහිපයක් සිදු කළා (I&A) මධ්යස්ථානය වැඩි දියුණු කිරීම. “උසස් මිශ්රිත සිමෙන්ති පරාසය දේශීය වෙළඳපොළට දියත් කිරීම ඉන්සි හි නවෝත්පාදන හා හරිත ස්වභාවය විදහා දක්වන කර්මාන්තයේ ප්රමුඛ පියවරක්.”

සෞඛ්යය හා ආරක්ෂාව සඳහා වූ කැපවීම පිළිබිඹු කරන ඉන්සි සමාගමේ සීරෝ හාම් ප්රතිපත්තිය මෙහිදී ඒකනායක මහතා ඉස්මතු කළේය. හරිත ආචාර ධර්ම ඉන්සි හි තිරසාර න්යාය පත්රයේ ප්රධාන අංගයක් බව ඔහු අනාවරණය කළේය. “අද මෙන්ම අනාගතයේ දී අප සේවය කරන මහජනතාවගේ ජීවිත සාරවත් කිරීමට සහ සවිබල ගැන්වීමට පූර්ණ වශයෙන් කැපවී සිටිමු.” ‘ජාතිය ගොඩනැගීම’ පිළිබඳ සමාගමේ දැක්ම යළිත් අවධාරණය කරමින් ඔහු එසේ පැහැදිලි කළේය.

ඔහු වැඩි දුරටත් මෙසේද පැවසිය “අපගේ ආයතනික කුළුණු මත අපි ස්ථිරව සිටිමු. ඒවා නම්, විශ්වසනීයත්වය – අපගේ දිගු උරුමය හා ස්ථාවර උසස් තත්ත්වයේ නිෂ්පාදන සමඟ සම්බන්ධ වී ඇති අතර ඒවා රටේ වඩාත්ම ජනප්රිය සහ විශ්වාසදායක සිමෙන්ති සන්නාම වන සංස්ථාසහ මහවැලි මැරීන් ප්ලස් ය. වගකීම – අඩු කාබන් අනාගතයක් කරා අපගේ පාරිසරික සංරක්ෂණ. මිනිසුන් සහ සංස්කෘතිය – ඉහළ කාර්ය සාධනයක් ලබා දෙන ඉගෙනුම් සංවිධානයක් ලෙස ආයතනික සංස්කෘතියක් වර්ධනය කිරීම ගැන අපි ආඩම්බර වෙමු. ”

ඉන්සි සිමෙන්ති ශ්රී ලංකා

ඉන්සි සිමෙන්ති ශ්රී ලංකා සමාගම අග්නිදිග ආසියාවේ ප්රමුඛතම සිමෙන්ති නිෂ්පාදකයා වන සියැම් සිටි(Siam City) සිමෙන්ති අනුබද්ධිත ආයතනයක් වන අතර එය 1969 වසරේදී තායිලන්තයේදී ආරම්භ කෙරිණි. මෙරට ජනප්රිය ප්රමුඛතම සිමෙන්ති නිෂ්පාදනයන් වන INSEE Sanstha Blended සිමෙන්ති සහ Mahaweli Marine සිමෙන්ති, මෙරට එකම ඒකාබද්ධ සිමෙන්ති සමාගම වන ඉන්සි සිමෙන්ති හි නිෂ්පාදනයන්ය.

ඉන්සි සිමෙන්ති ශ්රී ලංකා සමාගම දේශයට ප්රථම වරට පරිසර හිතකාමී නිෂ්පාදනයක් වන බ්ලෙන්ඩඞ් සිමෙන්ති හඳුන්වා දෙමින් ශ්රී ලංකා හරිත ගොඩනැගිලි කවුන්සිලය වෙතින් මෙරට ප්රමුඛ සිමෙන්ති වෙළඳ නාමය වන සංස්ථා සිමෙන්ති සඳහා හරිත සිමෙන්ති සහතිකය ලබා ගත්තේය. එසේම කොන්ක්රීට් ආශ්රිත අවශ්යතා සඳහා ‘‘කලින් සකස් කරන ලද රේඩිමික්ස් කොන්ක්රීට්‘‘ නිෂ්පාදනය සඳහා පෑලියගොඩ නව කම්හලක් ආරම්භ කළ අතර එයද ශුන්ය විස්ථාපනයක් සහිත පරිසර හිතකාමිත්වය ඉහළින් පවත්වා ගන්නා කම්හලකි.

පෑලියගොඩ පිහිටි ඉන්සිි නවෝත්පාදන හා යෙදවුම් මධ්යස්ථානයේ නිෂ්පාදනය කෙරෙන සියලූම සිමෙන්ති සහ කොන්ක්රීට් නිෂ්පාදනවල ඉහළ ගුණාත්මක තත්ත්ව පරික්ෂාව ලෝ ප්රකට විශේෂඥ ආචාර්ය මුසා බාල්බකි (Moussa Baalbaki) මහතාගේ අධීක්ෂණයෙන් සිදු කිරීමෙන් අනතුරුව වෙළඳ පොළට නිකුත් කෙරෙන අතර ක්ෂේත්රයට අවශ්ය නව නිෂ්පාදනයන් සහ විසඳුම් පිළිබඳව අඛණ්ඩව අවදානය යොමු කෙරෙයි.

තවද, තායිලන්තයේ සහ ඉන්දුනීසියාවේ ජනප්රිය දැව සඳහා ආදේශකයක් ලෙස භාවිත කරන කොන්ක්රීට් ආශිත නිෂ්පාදනයක් වන කොන්වුඞ් ආනයනය කර අලෙවි කිරීමද සිදු කරන ඉන්සි සමාගමට මීට අමතරව Mahaweli Marine Cement (Private) Limited සහ INSEE Ecocycle Lanka (Private) Limited යන සමාගම්ද අයත් වේ.

මව් සමාගම – ඉන්සි සමූහය
ලොව විශාලතම සිමෙන්ති නිෂ්පාදන සංකීර්ණය වන තායිලන්තයේ සාරබුරි (Saraburi) හි සිමෙන්ති නිපදවීමේ කර්මාන්ත ශාලාව හිමි සියැම් සිටි සිමෙන්ති (පොදු) සමාගම කලාපයේ ඉදිකිරීම් අවශ්යතා වෙනුවෙන් සිමෙන්ති නිෂ්පාදනය කරනු ලබන ඉන්සි සමාගම් සමුහයේ මව් සමාගම වේ.

සියැම් සිටි සිමෙන්ති දශක ගණනාවක් පුරා එකතුකර ගනු ලැබූ ප්රවීනත්වය සහ දැනුම පදනම් කර ගනිමින් ශ්රී ලංකාව ඇතුළු කලාපිය වෙළඳපොල තුළ වේගවත්ව සිය මෙහෙයුම් සහ ආයෝජනයන දියත් කරනු ලබන්නේ තිරසාර ඉදිකිරීම් පිළිබඳව සහතික වෙමිනි.

සියැම් සිටි සිමෙන්ති පොදු සමාගම කලාපිය වෙළඳපොල තුල පිය සටහන් තබමින් ශ්රී ලංකාව ඇතුළු කාම්බෝජය, බංගලාදේශය, වියට්නාමය, තායිලන්තය යන රටවල සිය මෙහෙයුම් කටයුතු සිදු කරයි. තවද සිංගප්පුරුව, මැලේසියාව, ලා ඕසය, මියන්මාරය, ඉන්දියාව, ඉන්දුනීසියාව, පිලිපීනය, නවසීලන්තය, දකුණු කොරියාව, දකුණු අප්රිකාව යන රටවලට ක්ලින්කර් සහ සිමෙන්ති අපනයනය සිදු කරයි.

Leave A Reply

Your email address will not be published.