වයිබර්, ෆේස්බුක් සමග පැවැති ව්‍යාපාර සබඳතා සියල්ල අත්හරියි

දත්ත වංචාවන් සහ ඊට එරෙහිව කටයුතු කිරීමට ෆේස්බුක් අසමත්වීම හේතුවෙන්, වයිබර් සිය බිලියනයක් වූ පරිශීලකයින් වෙනුවෙන් ෆේස්බුක් සමඟ ඇති සියලු ව්‍යාපාරික සබඳතා අවසන් කරදමයි

2020 ජුනි 26 කොළඹදී… කිසිදු ගාස්තු අයකිරීමකින් තොරව ඉහළ ම ආරක්ෂාවක් සපයන ලොව ප්‍රමුඛතම සන්නිවේදන ඇප් මෘදුකාංගයක් වන රකුටෙන් වයිබර්, ෆේස්බුක් සමාජ ජාලය සමඟ පවතින තම සියලු ව්‍යාපාරික සබඳතා අත්හරින බව නිවේදනය කර සිටී. ඒ අනුව Facebook Connect, Facebook SDK සහ GIPHY යන විශේෂාංග සියල්ල නවතා දැමීමට වයිබර් පියවර ගනු ඇත. තව ද #StopHateForProfit යනුවෙන් ෆේස්බුක් ජාලයට එරෙහි ක්‍රියාත්මක සමාජ රැල්ලට සහාය පළ කරමින් ෆේස්බුක් තුළ සිදු කරන සියලු දැන්වීම් කටයුතු නැවැත්වීමට ද වයිබර් පියවර ගැනීමට නියමිත ය.

අමෙරිකා එක්සත් ජනපදය තුළ පසුගිය සති කිහිපය තුළ පැවැති මහජන උද්ඝෝෂණ අතරතුරදී, Anti-Defamation League සහ NAACP ඇතුළු සමාගම් හයක් ෆේස්බුක් සමාජ ජාලය තුළ තම දැන්වීම් ජූලි මාසයේදී නවතා දමන ලෙස උපදෙස් දුනි. ෆේස්බුක් සමාජ මාධ්‍ය ජාලය තුළ පැතිර යන වෛරී ප්‍රකාශනවලින් තම පරිශීලකයින් මුදාගැනීමට ෆේස්බුක් ආයතනයට නොහැකිවීම ඊට තුඩුදුන් ආසන්නතම හේතුව විය. කෙසේ වුව ද ඊට පෙරාතුව පවා ෆේස්බුක් සමාගම තම දත්ත අවභාවිත කිරීම පිළිබඳ චෝදනා ලැබීය. විශේෂයෙන්ම කුප්‍රකට කේම්බ්‍රිජ් ඇනලටිකා අනාවරණයේදී අදාළ දේශපාලන උපදේශන සමාගම ෆේස්බුක් පරිශීලකයින් මිලියන 87කගේ දත්ත රහසිගතව අත්පත් කරගෙන ඇති බව වාර්තා විය. එවන් පසුබිමක වෛරී ප්‍රකාශන ව්‍යාප්තිය යනු ෆේස්බුක් හි වරදකාරී හැසිරීමෙහි ආසන්නතම වරද ලෙස වයිබර් කළමනාකාරීත්වය කල්පනා කරයි.

“වර්තමාන ලෝකය තුළ සිය භූමිකාව කුමක්දැයි තමන් තවමත් අවබෝධ කරගෙන නොමැති බව ෆේස්බුක් දිගින් දිගටම ප්‍රකට කරමින් සිටිනවා. දත්ත අවභාවිතය සහ එහි ඇප් මෘදුකාංග සතු දුර්වල රහස්‍යභාවයට අමතරව දිගින් දිගටම සිය පරිශීලකයින්ට මුහුණ දීමට සිදුව ඇති අනතුරුදායක සහ හිංසාකාරී තත්ත්වයට එරෙහිව කිසිදු පියවරක් ගනිමින් ඔවුන් ආරක්ෂා කරගැනීමට  ෆේස්බුක් සමත් වෙලා නැහැ. සත්‍යය කුමක්දැයි අපි විනිශ්චය කළ යුතු නැහැ. මෙතැනදී අපි දකින එකම සත්‍යය වන්නේ ප්‍රචණ්ඩ අන්තර්ගතයන් හරහා ඇතැම් මිනිසුන් පීඩාවට පත්ව තිබෙන බවයි. ඊට එරෙහිව අපි පැහැදිලිව පියවර ගත යුතුයි” යැයි මෙම තීරණය පිළිබඳ අදහස් දක්වමින් වයිබර් ප්‍රධාන විධායක නිලධාරී ජාමෙල් අගවුඩා මහතා පැවසීය.

වයිබර් ඇප් මෘදුකාංගය, ෆේස්බුක් සමඟ පවත්වාගෙන යන දැන්වීම්කරණය ඇතුළු සියලු සබඳතා අත්හැරීම 2020 ජුලි මස ආරම්භයේදී සිදුවනු ඇත. ඒ අනුව ෆේස්බුක් දැන්වීම් සඳහා වයිබර් ගෙවීම් ද වහාම අත්හිටුවීමට නියමිත ය.

Rakuten Viber පිළිබඳව:

රකුටෙන් වයිබර් සමාගමේ අරමුණ වන්නේ පුද්ගල සම්බන්ධතා වැඩිදියුණු කිරීමයි. ලොව ඕනෑම තැනක සිටින ඕනෑම පුද්ගලයෙකුට වයිබර් සේවාව ලද හැකිය.  මෙසේ ගෝලීය භාවිත කරන්නන් සියලුදෙනාට කෙටි පණිවුඩ, වීඩියෝ ඇමතුම්, කණ්ඩායම් අතර කෙටි පණිවුඩ, තමන් වඩාත් කැමැති වෙළෙඳ නාම සහ ප්‍රසිද්ධ පුද්ගලයින් සම්බන්ධ නවතම තොරතුරු ලබාගැනීම, සන්නිවේදනය කිරීම ආදී සේවාවන් රැසක් හිමිවේ. වයිබර් භාවිත කරන සියල්ලන් හටම ආරක්ෂාකාරී සහ නිදහස් වටපිටාවක තම හැඟීම් අන්‍යයන් හා බෙදාගත හැකි බව ද අපි සහතික කරන්නෙමු.

Rakuten Viber යනු ලොව ප්‍රධාන පෙළේ ඊ වානිජ්‍ය සහ මූල්‍ය සේවා සමාගමක් වන Rakuten Inc. සමාගමේ අනුබද්ධ ආයතනයකි. බාසිලෝනා පාපන්දු ක්‍රීඩා සමාජයේ නිල සන්නිවේදන සහකරු ද වන වයිබර් සමාගම, සුප්‍රකට අමෙරිකානු පැසිපන්දු කණ්ඩායමක් වන Golden State Warriors පිළේ calling app සහකරු ද වේ. ඔබත් අදම වයිබර් ලෝකයට පිවිස ලොව උසස්ම සන්නිවේදන සේවා අත්දැකීම රිසි සේ විඳගන්න.

රකුටෙන් වයිබර්හි නවතම සන්නාම වත්කම් පිළිබඳ තොරතුරු දැනගැනීමට අපගේ සන්නාම මධ්‍යස්ථානය වෙත පිවිසෙන්න.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.