“කවසකි” රෝගය ලංකාවෙත්.. ඉක්මනින් රෝගය හඳුනාගැනීම වැදගත්.. – වෛද්‍ය විශේෂඥයෙක් කියයි

කොවිඩ් 19 වෛරසය සමග ලොව රටවල් කිහිපයක කුඩා දරුවන් අතර වාර්තා වූ “කවසකි” රෝගය මෙරට ද පවතින බව කොළඹ ළමා රෝහලේ විශේෂඥ වෛද්‍ය දීපාල් පෙරේරා ප්‍රකාශ කර සිටිනවා. මෙම රෝග තත්ත්වය වයස අවුරුදු 5ට අඩු දරුවන්ට බලපාන බැවින් දෙමාපියන් හොඳ අවබෝධයකින් ඒ සම්බන්ධයෙන් කටයුතු කළ යුතු බව ද ඔහු මෙහිදී සඳහන් කර සිටියා.

දින 05 කට වඩා වැඩි කාලයක් උණ, සිරුරේ රතු ලප ඇතිවීම, බෙල්ලේ වසා ගැටිති ඉදිමීම, දිව ස්ට්‍රොබරි ගෙඩියක් මෙන් රත් පැහැගැන්වීම සහ ඇස් රතුවීම මෙම රෝගයේ මුලික රෝග ලක්ෂණ බවයි විශේෂඥ වෛද්‍ය දීපාල් පෙරේරා ප්‍රකාශ කර සිටියේ. එමෙන්ම BCG එන්නත ලබාදීමෙන් පසු ඇතිවන කැළල වටා රතු පැහැති බිබිලි ඇතිවීම මෙම රෝගය හඳුනාගැනීමට හැකිය.

“සාමාන්‍යයෙන් වසරකට “කවසකි” රෝගය ආසාදනය වූ රෝගීන් 50ක් 100ක් අතර ප්‍රමාණයක් මෙරටින් වාර්තා වනවා. නමුත් කොවිඩ් 19 වසංගතයේ ව්‍යාප්තිය සමග කවසකි කියන මෙම රෝගය කුඩා ළමුන් අතර ව්‍යාප්තවීමේ වැඩි ප්‍රවනතාවයක් ඇති වෙලා තිබෙනවා කියලා විදේශ රටවලින් වාර්තා වෙලා තිබෙනවා. කොවිඩ් වසංගතයට ගොදුරුවූ ළමුන් පසුව මෙම රෝග තත්ත්වයට මුහුණදෙන බවටයි තොරතුරු වාර්තා වන්නේ. මෙම රෝගය 1967 වර්ෂයේ දී ජපානයෙන් පළමුව වාර්තා වුණේ. එමෙන්ම මේක ස්වයං ප්‍රතිදේහ රෝගයක් කියලයි හඳුනාගෙන තියෙන්නේ. ඒ නිසා දරුවන් සිටින දෙමාපියන් තමන්ගේ දරුවන් ගැන හොඳ අවබෝධයකින් සිටීම වැදගත්. ඒ නිසා මේ ඉහත කියූ රෝග ලක්ෂණ ඇත්නම් වහාම පිළිගත් රෝහලක ළමා රෝග විශේෂඥයෙක්ට පෙන්වීම වැදගත්.

මෙම රෝගය සමහර ළමුන්ට ඇතිවෙලා දින කිහිපයක් ගත වෙන කොට එය ඔවුන්ගේ හෘද වස්තුවේ ධමනි වලට බලපෑම් එල්ල කිරීමේ හැකියාව තිබෙනවා. ඇතැම් අවස්ථාවල දරුවන් අඩු වයසින් හෘදයාබාධවලට ගොදුරු වෙලා මියයන්න හේතුවත් මෙම කවසකි රෝගයයි.” ළමා රෝග විශේෂඥ දීපාල් පෙරේරා ප්‍රකාශ කර සිටියා.

– Neth News

Leave A Reply

Your email address will not be published.