ආර්ථික කටයුතු නැවත ආරම්භ වන විට ශ්‍රී ලංකාව ‘Restart Sri Lanka’ දියත් කරයි

ආර්ථික කටයුතු නැවත ආරම්භ වන විට ශ්‍රී ලංකාව ‘Restart Sri Lanka’ වැඩපිළිවෙළ දියත් කර තිබේ. හිටපු පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී නාමල් රාජපක්ෂ මහතා ඒ පිළිඹඳව කරන පැහැදිලි කිරීම පහතින්…

මාරාන්තික COVID-19 වෛරසය ව්‍යාප්තිය නිසා ව්‍යාපාර හා සාප්පු වසා දමා තිබීම හේතුවෙන් දින 52ක ආර්ථික අවිනිශ්චිතතාවයෙන් පසුව, සඳුදා ශ්‍රී ලංකාව යළි විවෘත කිරීම මහජනතාවගේ සහනයට හේතු විය.

COVID-19 මේ වන විට වෛද්‍ය නිලධාරීන් සහ බලධාරීන් විසින් හොඳින් පාලනය කර ඇති අතර, ශ්‍රී ලංකා ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ සහ අගමැති මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා රට පුරා මාසයකට වැඩි කාලයක් පැවති ඇඳිරි නීතිය ලිහිල් කර ආර්ථික කටයුතු නැවත ආරම්භ කිරීම සඳහා හරිත එළියක් ලබා දුන්නේය.

කොළඹ සහ ගම්පහ ඇඳිරි නීතිය තවමත් ක්‍රියාත්මක වන අතර, රාජ්‍ය හා පෞද්ගලික අංශයේ සේවකයන් තම සේවා ස්ථාන සඳහා සිය නිවෙස්වලින් බැහැර යාමෙන් කොළඹ සෙමෙන් ජීවයට පැමිණීම සතුටට කරුණකි. ඊටත් වඩා දිරිගන්වන කාරණය නම්, මේ දක්වා පුද්ගලයන් 850කට අධික සංඛ්‍යාවක් ආසාදනයවී ඇති මෙම වෛරසය පැතිරීම තුරන් කිරීමේ සටනට සහය දැක්වීම සඳහා සියලු පුරවැසියන් විසින් සෞඛ්‍ය මාර්ගෝපදේශ පවත්වාගෙන ගිය ආකාරයයි. එමෙන්ම COVID-19 සටනේ දී අපට අහිමි වූ ජීවිත 9 අමතක නොවේ.

කොරෝනා වෛරසයට එරෙහි මෙම මෙහෙයුමෙන් ශ්‍රී ලංකාව දැන් යථා තත්ත්වයට පත්වන අතර, සඳුදා, ශ්‍රී ලංකාවේ ආර්ථිකය යථා තත්ත්වයට පත් කිරීමේ ජාතික ව්‍යාපාරයක් දියත් කරන ලදී. සංගත, කුඩා හා මධ්‍ය පරිමාණ ව්‍යවසායකයන්ට ඉදිරියට යාමට සහ සහායවීමට එම ශුභවාදී ආකල්පය ඇති කරන්න.

අග්‍රාමාත්‍ය මහින්ද රාජපක්ෂගේ අනුග්‍රහයෙන් ශ්‍රී ලංකාවේ ජාතික අලෙවිකරණ ආයතනය වන ශ්‍රී ලංකා අලෙවිකරණ ආයතනය විසින් මෙම ව්‍යාපෘතිය දියත් කරන ලදී. අද, මමත් ආඩම්බරයෙන් කියනවා, මමත් අපේ ආර්ථිකයට පැහැදිලි ප්‍රතිලාභ ගෙන දෙන ව්‍යාපාරවලට ඉදිරියට යාමට අත්‍යවශ්‍ය උපකාර සපයන මෙම ව්‍යාපාරයේ කොටසක් බව.

ශ්‍රී ලංකාව ඔරොත්තු දෙන ජාතියක් වන අතර කිසි විටෙකත් කිසිදු සටනකට පරාජය වී නොමැත. වසර 30ක ගැටුමේ සිට පසුගිය වසරේ පාස්කු ඉරිදා ත්‍රස්ත ප්‍රහාර දක්වා ශ්‍රී ලංකාවේ ආර්ථිකය සෑම විට ම පූර්ණ ශක්තියෙන් පසුබසිනු ඇති අතර එමගින් අප වර්තමානයේ ආයෝජන සඳහා උණුසුම් ස්ථානයක් මෙන්ම සංචාරක කර්මාන්තයේ ප්‍රමුඛ ගමනාන්තයක් ද වේ.

අද, අපි COVID-19 යුද්ධය මධ්‍යයේ නැවත ආරම්භ කරන විට, මෙය නැවත වරක් අපගේ ව්‍යාපාර ඉහළ මට්ටමකට ගෙන ඒම නවත්වන්නේ නැති අතර ශ්‍රී ලංකාව ගෝලීය වෙළෙඳ / ආයෝජන කේන්ද්‍රස්ථානයට ගෙන යනු ඇත.

COVID-19 ට එරෙහි මෙම සටන අප සියල්ලන් ම පරීක්‍ෂාවට ලක් කළ අතර, අප ගෘහස්ථව සිටියදී මේ දිනවල අපගේ සැබෑ හැකියාවන් දුටුවෙමු. ශ්‍රී ලංකාවට අද ආඩම්බරයෙන් කිව හැක්කේ අප වෛරසයට මුහුණ දී සිටියදී උසස් තත්ත්වයේ මුහුණු ආවරණ, PPE, ස්ක්‍රබ් සහ ventilators වැනි අත්‍යවශ්‍ය නිෂ්පාදන දේශීයව නිෂ්පාදනය කළ බවයි. අපි අපේම විෂබීජ නාශක කුටි, සනීපාරක්ෂක යන්ත්‍ර නිර්මාණය කර, ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය ඉහළ නැංවීම සඳහා අපගේ ආයුර්වේද medicines පරීක්‍ෂා කළ අතර වෛරසය පිළිබඳ අපගේ ම පර්යේෂණ ආරම්භ කළෙමු. තවද, මිනිසුන් සොබාදහමට වඩාත් සමීප වූ අතර ආහාරවල වැදගත්කම තක්සේරු කිරීමට පටන්ගත් අතර අවසානයේ දී ඔවුන්ගේ නිවෙස්වල ආහාර වගා කිරීමට එය හේතු විය. මා මාර්තු මාසයේ ආරම්භ කළ හෝම් ගාඩ්න් අභියෝගය අද රට පුරා ව්‍යාප්ත වී තිබේ. අද වන විට, සියලුදෙනාගේ එකමුතුකම හා වෙහෙස මහන්සි වී ශ්‍රී ලංකාව ප්‍රජාවට වෛරසය සම්ප්‍රේෂණයවීම වළක්වා ඇති අතර දැනට එය හඳුනාගෙන ඇත්තේ පොකුරු තුළ පමණි. වෛරසය කිසි විටෙකත් අපගේ ශක්තිය බිඳ දැමුවේ නැත.

අද වන විට රටවල් සීමාවන් ලිහිල් කිරීමට පටන්ගෙන ඇති අතර අපනයන වෙළෙඳපොළ අවසානයේ විවෘත වනු ඇත. නමුත් පශ්චාත් COVID-19 ලෝකයේ තත්ත්වය වෙනස් වනු ඇත. ඉල්ලීම් වෙනස් වනු ඇත. නිෂ්පාදන අවශ්‍යතා වෙනස් වේ. සංචාරක අංශය වෙනස් වනු ඇත. ඒ සඳහා අප සූදානම් විය යුතුයි.

ශ්‍රී ලංකාවේ වාසිය නම් අපගේ හැකියාවන් අප දැනටමත් අවබෝධ කරගෙන ඇති අතර ගෝලීය වෙළෙඳපොළ තුළ මෙම නව ඉල්ලීම් සඳහා සැපයීම් ලබාදිය හැකිවීමයි. ලොව පුරා අපගේ රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික දූත මණ්ඩල දැනටමත් ගෝලීය වෙළෙඳපොළ තුළ නිෂ්පාදන ඉල්ලීම් අධ්‍යයනය කිරීම අරඹා ඇති අතර එමගින් දේශීයව නිෂ්පාදිත නිෂ්පාදන සමග ඉක්මනින් වෙළෙඳපොළට පිවිසීමේ වාසිය ශ්‍රී ලංකාවට ලබාගත හැකිය. පශ්චාත් COVID-19 ලෝකයේ ශ්‍රී ලංකා වෙළඳපොළට වඩාත් ගැළපෙන්නේ කුමක්ද යන්න පිළිබඳව ව්‍යාපාරයන් ද ආනයන වෙළෙඳපොළ අධ්‍යයනය කිරීම ආරම්භ කර ඇත.

ශ්‍රී ලංකාවට යළිත් සිය පූර්ණ හැකියාවන් කරා ළඟාවීමට දිගු මාවතක් ඇත, නමුත් එය යුද්ධයේ අවසානය හා පාස්කු ත්‍රස්ත ප්‍රහාරයෙන් පසුව අප ගමන් කළ මාර්ගයකි. අපි එවකට එය කළා නම්, අපට දැන් එය හොඳින් කළ හැකි අතර මේ කාලය වන විට මුළු ලෝකයම අප හා සමාන ගමනක යෙදී සිටිති.

‘Restart Sri Lanka’ ව්‍යාපාරය සමග සාර්ථකත්වයට යන මාර්ගය පහසු වනු ඇත.
අද ව්‍යාපාර ආරම්භ වන විට, මම ඔබට සුබ පතමි, නමුත් සෞඛ්‍ය මාර්ගෝපදේශ පවත්වා සුරක්ෂිතව සිටින ලෙස ඔබ සැමගෙන් ඉල්ලා සිටිමි.

ඔබට සුභ පතමි..!
– නාමල් රාජපක්ෂ
—————————————————————-

After 52 days of economic uncertainty as businesses and shops remained closed due to the deadly COVID-19 outbreak, Sri Lanka re-opened for business on Monday, much to the relief of the public.

With COVID-19 now well contained by the medical personnel and authorities, Sri Lankan President Gotabaya Rajapaksa and Prime Minister Mahinda Rajapaksa gave the greenlight for economic activities to resume lifting the nation wide curfew which lasted more than a month.

While curfew still remains in place in Colombo and Gampaha, it was indeed a positive sight to see Colombo slowly breath back to life as employees from the public and private sector left their homes for their workplaces. What was even more encouraging was how health guidelines were maintained by all citizens which are meant to support the battle to eventually eliminate the spread of the coronavirus which has so far infected over 850 people out of which over 300 have recovered. The 9 lives we lost in the COVID-19 battle will not be forgotten.

While Sri Lanka now recovers from this war against the coronavirus, on Monday, a national campaign to get Sri Lanka’s economy back on track’ – ‘Restart Sri Lanka’ – was launched to provide the impetus for Sri Lankan businesses to reinvigorate the economy and to create that optimism to move forward and support the corporates and small and medium enterprises.

The project, which is a nation wide campaign, was launched under the auspices of Prime Minister Mahinda Rajapaksa and by the national body of marketing in Sri Lanka – The Sri Lanka Institute of Marketing. Today, I am proud to say that I too am part of this campaign which will bring tangible benefits for our economy as well as provide vital help for businesses to move forward.

Sri Lanka is a resilient nation and has never lost to any battle. From the 30 year conflict, to last year’s Easter Sunday terror attacks, Sri Lanka’s economy always bounced back in full vigor so much so that we are presently a hot spot for investments as well as one of the leading destinations for tourism.

Today, as we resume amidst the COVID-19 war, this will once again not stop our businesses from achieving greater heights as well as put Sri Lanka back on the global trading/investment hub.

This battle against the COVID-19 tested us all and within these days while we remained indoors, we saw our true potential. Sri Lanka can today proudly say that while we faced the virus, we produced most of the essential products locally such as top quality facial masks, PPEs, scrubs and even ventilators. We created our own disinfectant chambers, sanitizers, tested our ayurvedic medicines to boost the immune systems as well as began our own research on the virus. Furthermore, people grew more closer to nature and began valuing the importance of food which eventually led them to grow food in their own homes and the Home Garden Challenge which I initiated in March has today spread all over the country. Today, with the unity and hard work of all, Sri Lanka successfully has prevented a community transmission of the virus and has contained it within identified clusters only. The virus never broke our strength.

Today, as countries begin to ease restrictions, the export market will eventually open up. But things will change in the post COVID-19 world. Demands will be different. Product necessities will be different. Tourism sector will change. And for that we have to be prepared.

Sri Lanka’s advantage is that we have already realized our potential and can supply to these new demands in the global market. Our diplomatic missions world over have already begun studying the product demands in the global market so Sri Lanka can have the advantage of entering the market early with locally made products.
Businesses have also started studying the import market and what will best suit the Sri Lankan market in the post COVID-19 world.

Sri Lanka has a long road ahead to reach its full potential again, but it is a road we have been on before following the end of the war and the Easter terror attacks. If we did it then, we can well do it now and this time around, the entire world is on the same journey as us.

With the ‘Restart Sri Lanka’ campaign, the road to success will be only easier.
As businesses begin today, I wish you all the best of luck but urge you all to maintain health guidelines and remain safe.

I wish you all the best of luck.

– Namal Rajapaksa

Leave A Reply

Your email address will not be published.